Světlo, které nemizí, ale jen se modernizuje

Jestliže by jeden z moderních světelných zdrojů chtěl popsat člověk, který je zaměřen technicky, pak by nám asi řekl, že se jedná o uzavřenou trubici, která má ve svých útrobách směsici různých par a plynů. A do této trubice jsou zavedeny většinou dvě elektrody, které tam přivádějí elektrický proud. Pokud bychom se zeptali člověka romantického, pravděpodobně by nám sdělil, že je to světelný zdroj mnoha tváří a mnoha krásných barev.

muž při sváření

o   A stále by všichni hovořili o výbojce.

Podle tlaku se výbojka rozděluje na vysokotlakou a nízkotlakou. Obal (neboli těleso) může mít vyrobené z různých materiálů. Používá se například sklo nebo korund. K výbojkám patří i známá oblouková lampa.

§  První světelné zdroje, které se takto nazývaly, se rozsvítily už v první polovině devatenáctého století.

§  K jejich zdokonalení přispěl český vynálezce František Křižík a na konci devatenáctého století na to byl oceněn zlatou medailí na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži.

–         Postupem času ale byly tyto světelné zdroje modernizovány a zdokonalovány.
laserové světlo

Výbojky mají stále své pevné místo

Do početné skupiny výbojek patří také známá a dnes velice hojně využívaná xenonová výbojka. Právě ta v některých oblastech vytlačila obloukovou lampu. Své uplatnění našla v kinech, kde sloužila jako zdroj světla promítačky. Obloukové lampy s pohyblivými uhlíky byly ale náročné na obsluhu a také byly příčinou horší kvality obrazu.

§  V současné době jsou inovované výbojky na svém vrcholu.

§  Jejich výrobou se zabývají světově známé značky Philips a Osram, které zaručují vysokou kvalitu a také spolehlivost.

Výbojky jsou využívány i umělci v různých oborech. Nepostradatelné jsou ve fotoaparátech, kde slouží jako blesky. Ve světě reklamy mají své místo v neonových nápisech. Neztratily se ani v průmyslu, kde se využívají v CO2 laserech.Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup