Druhy potištěných lepicích pásek

PVC

Tento plast známe především jako materiál pro výrobu podlahových krytin a dětských hraček, ale jeho využití má mnohem širší rozsah. PVC je zkratkou polymeru zvaného polyvinylchlorid, jedná se o velmi pevný a zároveň dobře ohebný plast, velmi odolný proti přetržení.
Je určen k lepení papírových krabic a kartonů s těžkými a objemnými zásilkami a pro svazování těžších kusů zboží, což jsou např. koberce. S těmito lepicími popruhy lze také vyznačovat na podlahách z betonu různé zóny.
Na nosnou vrstvu z ohebného plastu je na pásce nanesen přírodní kaučuk, který má vynikající přilnavost na všechny druhy papírových kartonů, ale i některých dalších materiálů, jako jsou plasty, nábytek, beton, dřevěná dýha atd.
lepicí páska

BOPP

Toto označení je zkratkou polymeru s názvem polypropylen. Tyto výrobky jsou obecně levnější, než PVC, ale jsou určeny spíše pro lehčí zásilky v kartonových krabicích. Ačkoli je nosná vrstva velmi pevná a lepidlo má velmi dobrou přilnavost, nejsou tyto pásky vhodné pro lepení za vysokých nebo naopak nízkých teplot. Optimální pracovní rozsah je od +15 do + 27 stupňů Celsia. Při vyšších nebo nižších teplotách, než je doporučovaný rozsah, může dojít k deformaci povrchové vrstvy a dokonce i k jejímu měknutí a roztékání.
U těchto potištěných pásek se používá kaučuk přírodní, ale mnohem častěji syntetický, tzv. lepidlo hotmelt, anebo speciální akrylátová lepicí vrstva. Zatímco u polyvinylchloridu se práce s páskou obejde v tichosti a bez zvukových efektů, u těch polypropylenových to neplatí, výjimkou jsou pouze dražší pásky s přírodním kaučukem, tzv. low noise.
tři pásky

Jak zjistit typ materiálu

Běžný spotřebitel nemá prakticky téměř šanci zjistit, z jakého materiálu je páska vyrobena, přesto existuje jeden způsob, jak si výchozí materiál ověřit:
Krátký pruh lepenky odrolujte a nalepte její konec na pevnou podložku, např. na desku stolu. Držte ji napnutou a poté se ji pokuste propíchnout propisovačkou nebo ostrou obyčejnou tužkou. Jestliže vznikne v pásce pouze malý otvor po vpichu, jde o PVC. Pokud se však páska přetrhne nebo alespoň částečně natrhne, je vyrobena z BOPP.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup