Jaké známe maticové závitníky?

Závitník, jak již jeho název napovídá, se používá pro vytvoření závitů ve válcovém otvoru v materiálu. Buď se používá trojice nebo jeden jediný nazvaný strojní, což je ale možnost využívaná spíše v průmyslové výrobě. Trojice těchto nástrojů se dávají tak, aby zabírali 60, 30 a poslední 10 % materiálu.

pexels-photo-442154

Podle potřebného druhu závitu rozlišujeme metrický (M), whitworth (W), trubkový (G), pancéřový (Pg), unifikovaný (UNC), oblý a trapézový závitník. Průměr každého závituje daný normou, jeho stoupání je buď základní nebo jemné, taktéž je upravené normou. Může být buď pravý nebo levý, podle toho co danému člověku více vyhovuje. Ten pravý se montuje otáčením ve směru hodinových ručiček, levý ve směru opačném.

Závitník může být ruční nebo strojní. Ruční obsahuje sadu zmíněných tří kusů (u druhu s jemným stoupáním dva kusy), které jsou univerzální a hodí se tedy pro různé typy otvorů. Strojní dokáže vytvořit závit během jedné jediné operace, což šetří čas i námahu. Lze jej rozdělit do několika dalších podskupin:

  • Maticový (pro krátké otvory),
  • s rovnou drážkou pro odvod třísek (pro slepé i průchozí otvory),
  • s drážkou do šroubovice (nejvhodnější pro hluboké slepé díry),
  • s lamačem (nejvhodnější pro průchozí díry).

pexels-photo-175039

Při výběru materiálu můžeme narazit na několik možností:

  • Nástrojová ocel (NO) slouží pro protahování závitů u menší kusové výroby.
  • Rychlořezná (HSS, HSSE) představuje výrazně tvrdší a pevnější materiál, který je vhodný do sériové výroby strojního závitování.
  • HSSE s povlakem, který ve většině případů tvoří nitrid titanu. Ten zvyšuje odolnost a životnost ostří zařízení, čímž skvěle zapadá do sériové výroby tvrdších materiálů.
  • Tvrdokov pak představuje nejtvrdší materiál z oceli, na který můžeme narazit.

Při volbě správného typu závitníku musíme zohlednit také druh obráběného materiálu. Takové parametry jako délka náběhu, profil, povrchová úprava a podobné jsou totiž velmi důležité.

Při práci s jednotlivými typy je pak třeba myslet na to, že při řezání jednotlivých závitů je třeba používat řezný olej. Čím více je tento olej kvalitnější, tím pohodlnější je práce a také životnost nástroje.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup