Pořiďte si papírový záznamník – moderní doba nám poskytuje i jisté technické zázraky, které nebyly lidem dostupné před dvaceti, třiceti lety, ale rádi bychom vám připomněli, že nežli mobilní telefon nebo notebook pro zapisování poznámek ohledně stěhování, je výhodnější klasický papírový poznámkový sešit, např. formát A5 v tvrdých deskách. Zapsaná „data“ vám nikdo nevymaže, nikam se neztratí a máte je stále při ruce. Navíc jsou zapsané údaje přehlednější. Kontakt se záznamníkem i lépe působí na psychiku, je to něco podobného, pokud budete srovnávat papírovou knihu a elektronickou – někteří lidé vám potvrdí, že je to něco zcela odlišného, a že klasickou knihu nic nenahradí.
Začněte s přípravami v šestitýdenním předstihu – lidé zkušení, kteří mají stěhování za sebou, tedy stěhování většího rozsahu, vám potvrdí, že začít s přípravami dva dny před vypuknutím akce, je hloupost, na kterou brzy doplatíte. Nikomu z vás nedoporučujeme to zkoušet, bude se pak na vás valit jedna povinnost za druhou a stres vás může dohnat až k úrazu či nemoci. Ideální je začít měsíc předem, a pokud chcete mít opravdovou rezervu, počítejte se šesti týdny. Kupříkladu parkování v Praze, které musíte pro stěhovací firmu zajistit, vám budou úředníci vyřizovat klidně i celých třicet dnů a čeká vás řada dalších administrativních procesů a přípravných prací, jako je balení věcí a rozmontování nábytku.
Věci balte postupně a pomalu a odkládejte vše nepotřebné – stěhování v Praze je ideální příležitost k velkému úklidu, resp. k protřídění věcí a odložení těch, co už nevyužijete, a které stěhovací firma odveze na sběrný dvůr. Postupujte sice systematicky, ale velmi pomalu, každý den jen pár krabic, takto nebudete mít tendenci nic „odfláknout“ a pokusíte se vše zabalit spíše pečlivě. Každý balicí den zároveň prokládejte nějakou jinou zábavou, ať máte stále pozitivní a konstruktivní mysl.